O kováři

Kovaný houslový klíč
Kovaný houslový klíč
Renesanční okenní mříž
Renesanční okenní mříž

Řemeslo je krásná věc

Jmenuji se Tomáš Popela a ke kovářskému řemeslu jsem se dostal náhodou v roce 2015. Vyzkoušel jsem si vykovat pár hřebíků. Na jaře 2016 jsem si koupil svoji první výheň, půjčil kovadlinu a začal zkoušet. Celý rok jsem objevoval krásy tohoto řemesla. Jako každý začátečník jsem na to šel od konce a začal jsem dělat damaškový nůž z řetězu z motorové pily. I když mi spousta kovářů říkala, že jsem blázen a jdu na to úplně špatně, vydal  jsem se  za kovářem Karlem Ondráčkem do Vysokého. Ten mi vysvětlil postup kovářského svařování a ukázal mi jak na to. Po týdnu se mi podařilo opravdu ukovat čepel z řetězů z motorové pily. Dostal jsem motivační pochvalu, která mě hnala do další práce.

V roce 2017 jsem se přihlásil ke studiu na Akademie - VOŠ, Gymn. a SOŠUP ve Světlé nad Sázavou, obor umělecký kovář. Talentovými zkouškami jsem prošel a mohl jsem začít studovat. 

V roce 2019 jsem úspěšně dokončil studium. Mou závěrečnou prací byla renesanční okenní mříž. S ní jsem vyhrál svoji první cenu na Brtnických kovadlinách. Bylo to 3. místo v kategorii klasická kovářská práce. Toto ocenění mě velice potěšilo.

 Ve škole jsme dali dokupy partu kovářů. Spolu jsme ukovali Anděla v životní velikosti, což je zatím největší projekt, na kterém jsem se podílel.


Rok 2022

Orel se křídly rozmáchl. 

Tvrdá práce a odhodlání již nese své ovoce. Již se živím tím co mě baví. :-) 

První výrobky odcházejí do zahraničí. V roce 2023 jsem obdržel ocenění za vystavenou plastiku Vzpomínka na cihelnu druhé místo na kovářském setkání v Lipnici nad Sázavou.